VŠEOBECNÉ ZNALOSTI LETADLA
Náběžné hrany křídel a ocasních ploch

Náběžné hrany křídel je možná proti námraze chránit několika způsoby:

Elektricky

Pod povrchem náběžné hrany je instalován odporový drát, který se zahřívá. Jedná se o energeticky velmi náročné zařízení, a tak není celý letoun odmrazován současně, ale cyklují se jednotlivé úseky. Příkladem může být dopravní Boeing 787.

Teplovzdušně

Pod povrch náběžných hran je přiváděn teplý vzduch odebíraný z motoru. Toto je nejčastější řešení u dopravních letounů. Odebíraný vzduch ale snižuje výkon motoru. Typickým zástupcem jsou dopravní A320 nebo B737.

Chemicky

Letoun je vybaven nádrží na látku obsahující alkohol, která je rozstřikována na náběžné hrany. Tímto způsobem je vybaven např. Cirrus SR22 nebo Cessna Corvalis. Jedná se o poměrně jednoduchý a dobře fungující systém. Nevýhodou je omezená zásoba nemrznoucí směsi, která vydrží cca na 1-3 hodiny.
Tento systém je třeba zapnout už před vlétnuntím do námrazových podmínek – působí preventivně.

Mechanicky

Náběžné hrany jsou vybaveny gumovými pásy do kterých je pneumatickým systémem přiváděn tlakový vzduch, který gumy rozpíná, následkem čehož ledová vrstva popraská a je proudem obtékajícího vzduchu odnesen. Stejně jako v případě elektrického systému jsou i pásy nafukovány v cyklech. Tento systém používá např. Piper Seneca nebo regionální letouny ATR. Tento systém je třeba zapnout už před vlétnuntím do námrazových podmínek – působí preventivně.

Na rozdíl od chemického způsobu je tento aktivován až při vzniku námrazy, a hlavně její dostatečné tloušťky. Tenká vrstva ledu by se totiž neroztrhala, ale zvětšila by svůj objem na vnější hranici nafouknutého systému, kde by dále rostla a pásy by se staly neúčinné.

Protože často je nejlepší vidět probíranou problematiku v praxi, podívejte se níže na příklady použití různých druhů odmrazování.

Nejprve mechanické odstranění námrazy na letounu Cessna.

 

Následující video zachycuje v akci chemický způsob zabránění vzniku námrazy na letounu Cirrus SR22.

 

Odstartujte cestu za pilotním průkazem teď hned!

Cena: 8 900 
Máte na nás dotaz?