Letecké právo a postupy ATC
řízení letového provozu (ATC)

Služba řízení letového provozu je poskytována na řízených letištích (Praha Ruzyně, Karlovy Vary, Brno Tuřany, Ostrava – Mošnov, Kunovice a Vodochody), všech řízených vojenských letištích (Kbely, Náměšť, Pardubice a Čáslav) a v řízeném vzdušném prostoru třídy D, C a letům IFR také v prostoru třídy E.

Co to pro mě jako VFR pilota znamená?

Zapátrejte v paměti a vzpomeňte si na rozdělení vzdušného prostoru v předchozí kapitole. Jako piloti VFR se do kontaktu se službou ŘLP můžete dostat pouze v řízených prostorech, jako je např. CTR, TMA, a ve FIR Praha nad FL95. V každém případě před vstupem do takového prostoru musíte získat letové povolení od ATCO (řídící letového provozu) a postupovat v souladu s jeho instrukcemi.

Patero základních pravidel řízeného prostoru:

Do prostoru nevstupujte bez povolení. Pokud vám řídící vstup zamítne, věřte, že k tomu má určitě dobrý důvod.

Bedlivě poslouchejte na frekvenci. Sami si vytváříte situační povědomí o provozu kolem vás, a hlavně uslyšíte na první dobrou, když vás bude někdo volat.

Buďte struční a používejte standardní frazeologii.

Dodržujte vydaná povolení a instrukce.

Pokud nejste schopni povolení či instrukce dodržet, oznamte to bez zdržení ATCO a domluvte se na náhradním řešení.

Řízení letového provozu se dělí na tři části podle toho, jaký druh služby stanoviště poskytuje:

a)

Oblastní služba poskytovaná oblastním střediskem řízení (ACC) v Jenči u Prahy

Má na starost lety ve vysokých hladinách ve FIR Praha nad FL125 a řídí z velké části pouze tranzitní provoz nad našim územím.

b)

Přibližovací služba řízení poskytovaná přibližovacím stanovištěm řízení (APP)

Tyto stanoviště řídí přílety a odlety v rámci prostorů TMA Praha, Brno, Karlovy Vary a Ostrava. Přílety, odlety případně přelety přes TMA Praha jsou řízeny z Jenče u Prahy. Všem ostatním hlavním regionálním letištím je tato služba v rámci integrace poskytována z Technického bloku Letiště Ruzyně (věž). Přibližovací služba řízení na vojenských letištích, stejně jako na Letišti Kunovice a Vodochody, je zajišťována přímo z těchto letišť dohromady s letištní službou řízení.

c)

Letištní služba řízení je poskytována v řízeném okrsku letištní řídící věží (TWR)

na každém letišti zvlášť.

Odstartujte cestu za pilotním průkazem teď hned!

Cena: 8 900 
Máte na nás dotaz?