Pokud bychom vzali rovinu spojující zeměpisné póly a zakreslili její průmět se zemským povrchem, dostali bychom poledník, neboli nejkratší spojnici zemských pólů na povrchu zeměkoule. V rámci souřadnicového systému definujeme nultý poledník (značíme jej hodnotou 0 ° a udáváme ve stupních) procházející hvězdárnou v londýnské čtvrti Greenwich, který Zemi rozděluje na západní a východní polokouli. V anglické literatuře se můžeme setkat s termínem Greenwich meridian nebo Prime meridian, kde meridian znamená poledník.
Poledník s číslem 180° tvoří spolu s greenwichským poledníkem kružnici. Půjdeme-li od greenwichského poledníku směrem na západ, budeme průběžné protínat poledníky s označením 1° W, 2° W, až se dostaneme k poledníku 180° W, který je shodný s poledníkem 180° E. Sečteme-li 180° W a 180 ° E, dostaneme 360°, které v matematice definují kružnici. O poledníku 60° E pak říkáme, že se jedná o 60 stupňů východní délky, 60° W bychom pak označili jako 60 stupňů západní délky.
Pamatujte, že vždy uvádíme poledníky pouze do hodnoty 180° E / W. Tedy ačkoli poledník 170° W můžeme označit jako 190° E, v praxi se tento způsob značení nepoužívá.
Při pohledu na zeměkouli na následujícím obrázku si všimněme měnícího se úhlu, který spolu dva poledníky svírají. Zatímco na rovníku jsou rovnoběžné, přibližujíce se zemskému pólu narůstá jejich vzájemný úhel. Tomuto jevu říkáme Konvergence, neboli sbíhavost.