Už příští čtvrtek, 24. února, vejde v platnost aktualizace Letové informační příručky (AIP), podle níž bude možné při komunikaci za letu v CTR Ruzyně používat pouze leteckou angličtinu. Co to pro piloty znamená v praxi?

Znalost letecké angličtiny nezbytná

Jak jste se již mohli dočíst v článku na našem kmenovém webu Aeroweb.cz, od 24. února bude možné se stanovišti řízení letového provozu Ruzyně TOWER, Ruzyně GROUND a Ruzyně DELIVERY komunikovat pouze v anglickém jazyce. Podrobnosti o příčinách tohoto opatření jsme rozepsali v článku TÉMA: Na Ruzyni už pouze anglicky.

Pro piloty – ať už žáky ve výcviku, anebo držitele pilotního průkazu -, kteří se chystají po tomto datu navštívit CTR Ruzyně, to znamená následující:

  • nutnost absolvovat zkoušku z letecké angličtiny ICAO a tuto doložku mít zapsanou v pilotním průkazu (v případě žáků mít certifikát o absolvování zkoušky),
  • přenechat komunikaci při tomto letu na někom, kdo příslušnou doložkou o znalosti letecké angličtiny disponuje.

POZOR! Změny se netýkají pouze odletu/příletu z/na Ruzyni, ale i průletu CTR. Ačkoliv se toto jazykové opatření nedotýká stanoviště Ruzyně RADAR (s ním bude možné komunikovat nadále česky), je potřeba mít na paměti, že okrsek CTR Ruzyně je prostorem odpovědnosti stanoviště Ruzyně TOWER, a tedy pilot může být ze stanoviště RADAR na stanoviště TOWER předán kdykoliv, i když můžeme mít při pouhém průletu CTR zažitou praxi, že po celou dobu zůstáváme na spojení se stanovištěm Ruzyně RADAR.

Tato změna se týká pouze CTR Ruzyně, řízené okrsky ostatních velkých letišť v tuzemsku zůstávají nadále otevřené také výhradně česky komunikujícím pilotům.

V této souvislosti je dobré také zmínit, že se opatření nijak nedotýká průkazů radiotelefonisty. Jelikož let v CTR Ruzyně zůstává vnitrostátním, stačí nám pro něj omezený průkaz radiotelefonisty letecké pohyblivé služby.

Pokud se nicméně na základě nových požadavků chystáte absolvovat v brzké době zkoušku z letecké angličtiny, můžete svou přípravu podpořit několika produkty z naší nabídky.

newsletter

Chcete dostávat takové informace e-mailem?

Zadejte prosím níže svůj e-mailový kontakt a příští newsletter již přijde i do Vaší schránky