Na kmenovém webu Aeroweb.cz jsme publikovali aktualitu věnující se chystaným změnám v provádění zkoušek z teoretických znalostí pro získání průkazů dopravního pilota (ATPL), obchodního pilota (CPL) či přístrojové doložky (IR) na Úřadu pro civilní letectví.

Týká se mě tato změna?

Většiny uživatelů produktů a služeb našeho studijního portálu se tato změna netýká. Chystané změny se nijak nedotýkají zkoušek pilotů ultralightů, které organizuje Letecká amatérská asociace, ani zkoušek pro získání průkazu radiotelefonisty letecké pohyblivé služby, které organizuje Český telekomunikační úřad.

Úřad pro civilní letectví sice organizuje zkoušky pro získání soukromého pilota (PPL) a zkoušky pro pilotní průkaz na drony, ale těch se chystané změny nedotknou.

Kdy se co mění

Stručně řečeno, od 1. února 2022 se mění výklad časové lhůty pro absolvování teoretických zkoušek ATPL. Předpisem daných 18 měsíců se bude nově počítat až od začátku měsíce následujícího po měsíci, ve kterém uchazeč provedl první pokus.

Také se zkracuje délka jednoho zkušebního bloku, v němž je možné si plánovat zkoušky z jednotlivých předmětů, na nejvýše 10 dní.

V celém spektru zkoušek ATPL, CPL a IR dojde k implementaci nové databáze otázek ECQB 2021, která obsahuje některé nové či přeformulované otázky, a naopak některé zastaralé z ní mizí.

ÚCL také uvedl, že od 1. října 2021 již nebude přijímat přihlášky ke zkouškám teorie CPL v češtině.

newsletter

Chcete dostávat takové informace e-mailem?

Zadejte prosím níže svůj e-mailový kontakt a příští newsletter již přijde i do Vaší schránky