Kvalifikace Dopravní pilot ATPL je nejvyšším stupněm leteckého vzdělání. Cestování po světě, létání Airbusem či Boeingem u známých prestižních aerolinií. Nejprve je ale nutné posbírat všechny letecké licence a věnovat vskutku mnoho času studiu ATPL teorie. Jaká úskalí má tato teoretická zkouška a na co a jak se připravit?

Licence ATPL je vrchol v profesionální letecké kariéře. zdroj: pixabay.com
Předpokládejme, že už máte licence MEP/IR/PPL nebo dokonce CPL a na mysl se pořád vrací myšlenka stát se dopravním pilotem. Licence ATPL je vrchol v profesionální letecké kariéře, protože výše to lze už jen tzv. na kosmonauta. Pokud se prozatím spokojíte „jen“ s dopravním pilotem, musíte nejprve absolvovat teoretický kurz a úspěšně složit zkoušky z této teorie na Úřadě pro civilní letectví (ÚCL). Coby držitel ATPL jste potom oprávněn létat jako first officer nebo kapitán na dopravních letounech v obchodní letecké dopravě.
Teoretická zkouška ATPL je však jen jedna strana mince. Pokud jste již držitelem licencí CPL/IR/MEP, (vyjma integrovaného výcviku), nejdříve dosáhnete na licenci ATPL s omezením Frozen. „Odmrazení“ ATPL pak dosáhnete, jakmile nalétáte požadovaný počet hodin a absolvuje zkoušku dovednosti. Celkový nálet musí být minimálně 1 500 hodin na letounech, z toho 500 hodin ve vícepilotním provozu, 250 hodin jako velitel letadla, 200 hodin na přeletech, 75 hodin dle přístrojů a 100 hodin v noci. K čemu je to vše vlastně dobré? Teprve až po tomto “odmrazení” se totiž můžete stát kapitánem ve vícepilotní posádce.
Docela dost informací na začátek. Vězte, že problematika je to poměrně komplexní a je na letecké škole, aby zájemci o licenci ATPL vše důkladně vysvětlila dle aktuálních předpisů.
Informace k absolvování zkoušky z praktické dovednosti pro CPL licenci najdete v části kvalifikace obchodního pilota – CPL, zde se budeme věnovat samotné teorii ATPL.
Předpoklady pro studium
- věk minimálně 18 let
- zdravotní osvědčení 1. třídy
- průkaz radiotelefonisty letecké pohyblivé služby
- PPL licence s celkovým náletem minimálně 150 letových hodin (před závěrečnou zkouškou minimálně 200 hodin z toho 100 hodin jako velitel letadla a 20 hodin VFR navigačních letů ve funkci velícího pilota, včetně navigačního letu o celkové vzdálenosti alespoň 540 km (300 NM), s přistáním na dvou letištích, odlišných od letiště odletu, s plným zastavením.
- před zkouškou doložka pro lety v noci
Máte-li zájem o integrovaný výcvik, tyto požadavky neplatí a spíše využijete některý z programů „from zero to hero“, tedy od nuly do kokpitu dopravního letadla, kterých je v nabídce na trhu dostatek. Hlavním předpokladem je dostatek financí, dobrý zdravotní stav, znalost angličtiny, matematiky a většina škol bude chtít maturitní zkoušku a minimálně 18 let věku. Trendem je důkladné psychologické posouzení vhodnosti uchazeče.

Ve výuce ATPL své zkušenosti a znalosti z reálné praxe předávají zkušení kapitáni. zdroj: pixabay.com
Teoretický kurz
Výuka teorie je skupinová, některé školy nabízí i online výuku. Teorie ATPL se skládá ze 14 předmětů o celkovém rozsahu 650 hodin a stejně jako u licence CPL, naprostá většina těchto hodin připadá na samostudium dle vašich časových možností, a i zde už v průběhu teorie uchazeč postupně skládá zkoušky na ÚCL z již probraných předmětů.
Zkoušky jsou v anglickém jazyce a k přípravě značně pomůžou placené programy, které obsahují databáze otázek, se kterými se pak při zkoušce setkáte. Bohužel současná praxe je taková, že EASA (Evropská agentura pro bezpečnost v letectví) společně s ÚCL (Úřadem pro civilní letectví) zcela neférově testové otázky tají a jediná možnost, jak se na zkoušky reálně připravit, je zaplatit si přístup k databázi otázek (často nějak pokoutně získaných) u některé ze soukromých společností. Tento stav trvá již přes 10 let a přes apely na úřady ze strany všech zůčastněných aktérů na trhu se bohužel v praxi nezměnilo zhola nic.
Tip: vyplatí se pečlivě zapátrat po tom, který placený program s databází otázek aktuálně nejvíce odpovídá skladbou otázek realitě na ÚCL.
Předměty, které uchazeč musí složit:
- AIR LAW
- AIRFRAME/SYSTEMS/ POWERPLANT
- INSTRUMENTATION
- MASS AND BALANCE
- PERFORMANCE
- FLIGHT PLANNING + MONITORING
- HUMAN PERFORMANCE
- METEOROLOGY
- GENERAL NAVIGATION
- RADIO NAVIGATION
- OPERATIONAL PROCEDURES
- PRINCIPLES OF FLIGHT AEROPLANES
- COMMUNICATION
I zde zkušenosti a znalosti ze své reálné praxe během výuky předávají většinou zkušení kapitáni, což je velký benefit a opět, certifikát vydaný ATO s doporučením ke každé zkoušce ATPL musí též obsahovat potvrzení, že uchazeč v ATO úspěšně absolvoval hodnocení KSA (Knowledge, Skills and Abilities). Tento další předmět je novinkou, která by měla prověřit pilotovu osobnost, u zkoušek se s ním však nesetkáte. Místo konání zkoušek je v Praze na adrese Úřadu pro civilní letectví.
Příprava na teoretické zkoušky ATPL
Studium zahrnuje 13 předmětů, proto si vytvořte realistický plán s pravidelnými studijními bloky.
Doporučený postup:
- První průchod materiálem – seznamte se s látkou, dělejte si poznámky.
- Druhý průchod – zaměřte se na pochopení souvislostí a klíčových principů.
- Testování znalostí – začněte s jednoduchými testy a postupně přejděte k náročnějším otázkám.
Používání otázek z databází
Zkoušky ATPL jsou založeny na databázích otázek. Nejlepší přípravou je jejich pravidelné procvičování.
Doporučené databáze:
- ATPL Questions (BGS, Aviation Exam, ATPLGS, AVEX, PadPilot)
- QuizATPL – zdarma dostupné otázky pro základní trénink.
Zaměřte se na obtížné předměty
Mezi nejtěžší předměty u zkoušek ATPL patří:
- Meteorologie – vyžaduje pochopení dynamiky atmosféry, tvorby počasí a interpretaci map.
- Principy letu – aerodynamika, výkony letadel a stabilita.
- Navigace – výpočty paliva, časů, rychlostí a použití navigačních přístrojů.
- Mass & Balance, Performance – výpočty hmotnostních limitů, vzletových a přistávacích parametrů.
Využití moderních studijních materiálů
Pro vaše studium můžete využít některé z podpůrných studijních aplikací a platforem.
- Aplikace a e-learning – např. ATPL Online, Bristol Groundschool App.
- Interaktivní knihy – např. PadPilot, Jeppesen ATPL Manuals.
- YouTube a online přednášky – mnoho škol a lektorů zveřejňuje kvalitní výuková videa.
Konzultace a diskuse
Zapojte se do studentských fór a skupin na Facebooku (např. “ATPL Theory Study Group”). Požádejte o pomoc instruktory nebo zkušenější piloty, se kterými se seznámíte v rácmi vaší letecké školy ATO nebo ve skupinách na sociálních sítích.
Odpočinek a psychická pohoda
Dodržujte pravidelný režim spánku a přestávky při studiu. Den před zkouškami už jen lehká rekapitulace, žádné intenzivní učení.
Správná strategie na zkouškách
Pro úspěšné zvádnutí zkoušek ATPL je důležité zvolit správnou strategii.
- Přečtěte si pozorně zadání – otázky jsou často formulovány záludně.
- Pokud si nejste jistí odpovědí, eliminujte nesmyslné možnosti a použijte logiku.
- Rozvrhněte si čas, na každý předmět máte přibližně 2 hodiny.
Po zkoušce
Po úspěšném ukončení celé zkoušky vydá ÚCL příslušný certifikát. V případě neúspěchu je možno seznámit se s nesprávně zodpovězenými otázkami. Máte-li za to, že jste odpověděli možností, která může být také správná, můžete zkusit reklamaci otázky.
Cena
Výuka teorie stojí mezi 50 až 90 tisíci Kč. Nenechte se zmást konečnou cenou a sledujte, je-li výuka spíše samostudiem, nebo škola disponuje kvalitními lektory, kteří dokáží připravit na zkoušky. Některé školy zahrnují do konečné ceny přístup do databází otázek, soubor nutných učebnic a pomůcek v celkové hodnotě kolem 20 tisíc Kč. Teoretická zkouška na ÚCL je pak zpoplatněna částkou 5 000 Kč.
Přejeme vám mnoho úspěchů při zkouškách ATPL!