Letecká angličtina má svá specifika a frazeologii, kterou je potřeba se naučit, a to nejen pro získání kvalifikace. Pro klid na palubě je tato znalost významná jak při letech do zahraničí, tak i na česká mezinárodní letiště. Každý pilot, který má kvalifikaci IR nebo létá do zahraničí (vyjma Slovenska), musí splnit požadavek odpovídající minimálně ICAO 4. Co vše to obnáší?
zdroj: pixabay.com
Předpis Part-FCL.055 kotví samotnou nutnost absolvovat přezkoušení z ICAO angličtiny . V ČR stanovil postupy týkající se průběhu zkoušky Úřad pro civilní letectví (ÚCL), který je také zmocněn schválit organizace (zpravidla letecké školy) pro provádění zkoušek.
Nejde jen o znalost frází, slovíček nebo osvojení si ATC komunikace. K úspěšnému absolvování je však třeba znát i obecnou angličtinu, tedy gramatiku, slovní zásobu, správnou výslovnost apod. Samotná zkouška probíhá buď v sídle organizace, nebo prostřednictvím online hovoru, způsob je na volbě uchazeče a konkrétních možnostech organizace.
Průběh zkoušky ICAO a tipy pro úspěšné zvládnutí
Zkouška trvá od 30 do 45 minut a dost záleží na výřečnosti uchazeče. Jsou přítomni nejméně dva examinátoři a celý průběh je nahráván na video. Průběh zkoušky se může v jednotlivých školách od sebe nepatrně lišit, ale očekávejte níže uvedené položky:
- Představení se a rozhovor o průběhu vašeho létání: Máte tedy možnost se vyprávění naučit a tedy se hned uvést jako připravený pilot. Vhodné je užívání tzv. idiomů, které ukáže zkušenost s jazykem.
- Čtení, porozumění a překlad technických publikací v písemné formě: Nejjednodušší část zkoušky, kde dostanete nejspíše výňatek z předpisu či příručky letadla.
- Porozumění nahrávce letecké komunikace a schopnost reprodukce: Zpravidla počítejte s mizernou kvalitou záznamu a nutností druhého opakování. K úspěchu nutno pochopit, o čem konkrétní nahrávka je. Doporučujeme pouštět si před zkouškou nouzovou komunikaci ve špatné kvalitě např. na Youtube apod.
- Schopnost správně reagovat na simulovanou komunikaci mezi ATC: Poměrně častý „kámen úrazu“. Komunikace je velmi rychlá a je vhodné buď evidovat důkladný systém poznámek, nebo ještě lépe již poslechem nebo praxí natrénovanou mysl na schopnost absorpce a reprodukce letových povolení.
- Porozumění meteorologickým zprávám ATIS: Maximálně dvě možnosti si vše poznamenat a posléze anglicky vysvětlit. Pusťte si ATIS letiště Praha krátce před zkouškou. Pokud je dobré počasí, je to velice lehká záležitost. Naučte se přesné významy pojmů jako CAVOK, TEMPO apod. ATIS si výborně procvičíte voláním na telefonní čísla čtyř českých letišť (Praha 220378333, Brno 545521222, Karlovy Vary 353239798 a Ostrava 596693440).
- METAR a meteorologické předpovědi TAF: Toto je samozřejmě naprostý základ a bez důkladné znalosti zkratek v předpisu L Frazeologie se neobejdete.
- Čtení a porozumění zpráv NOTAM: I tato disciplína patří k naprosto elementárním znalostem. Z důvodu velkého množství zkratek však čekejte spíše jednoduché a často opakované NOTAMy.
- Popis obrázku: Zde se počítá adekvátní slovní zásoba při popisu dějů souvisejících s letadly a letišti.
Hodnocené oblasti jsou výslovnost, struktura, slovní zásoba, plynulost, porozumění a schopnost interakce.
zdroj: pixabay.com
Platnost zkoušky ICAO
Zkoušející organizace zašle informaci o výsledku zkoušky na ÚCL a vyhotoví uchazeči certifikát. Následně se dostavíte s průkazem a certifikátem na úřad pro zápis. Zkouška má časově omezenou platnost, a to 4 roky pro úroveň 4, dále 6 let pro úroveň 5 a neomezeně pro nejvyšší úroveň ICAO 6.
Cena kurzu angličtiny ICAO
Cena kurzů je individuální dle organizace. Úroveň 4 je stručně shrnuto komunikační úroveň obohacená o letecký slovník, tedy zhruba maturitní úroveň B2 plus znalost letecké frazeologie. U většiny mladších uchazečů se počítá s nízkými desítkami hodin pro tzv. refresh a cílenou přípravu na zkoušku a počítejte s cenou zhruba kolem 1 000 – 1500 Kč za individuální hodinu nebo asi 500 – 1000 Kč v případě skupiny. Za samotnou zkoušku pak examinátorům zaplatíte zhruba mezi 2 500 – 3 500 Kč.
Příprava na zkoušku z ICAO angličtiny
Přípravný kurz před zkoušku sice povinný není, ale je dobré zvážit jeho podstoupení. Zkouška je poměrně dynamická a zejména u některých úloh není mnoho času na váhání. V případě, že se tzv. nezadaří, dostanete doporučení k opětovné přípravě a další zkoušce. Není to úplně příjemná ani levná záležitost, proto doporučujeme nějaký prověřený kurz letecké angličtiny absolvovat.
Anglickou frazeologii naleznete v leteckých předpisech (https://aim.rlp.cz/predpisy/predpisy/dokumenty/L/L-Frazeologie/index.htm). Pro lepší orientaci v problematice Aeroweb nabízí několik produktů (https://letecka-anglictina.online/), mj. praktická slovíčka z letecké angličtiny Memory Cards For Pilots nebo Angličtinu pro piloty
Letecká angličtina a ULL
Dodejme, že i piloti určitých SLZ musí být držiteli jazykové způsobilosti dle ICAO, pokud tedy chtějí létat v zahraničí na ultralehkých letounech. Jazyková způsobilost bude uznána a zapsána rejstříkem LAA ČR do pilotního průkazu pilota jako jedna z kvalifikací, a to na základě předložení osvědčení o složení zkoušky.
Přejeme hodně štěstí u zkoušek pro získání letecké angličtiny ICAO a naslyšenou při letu na některé zahraniční letiště! 😉