Autoři

Přehled autorů, kteří se podíleli na tvorbě Učebnice pilota ONLINE

On-line učebnici pilota sestavili odborníci na jednotlivé učební obory - předměty. Od pilotů přes meteorologa, řídící letového provozu, instruktory až k leteckému lékaři.
Picture of Petr Adámek

Petr Adámek

Létání a vše kolem něj provází Petra celým jeho životem. Absolvoval Letadlovou techniku na Fakultě strojní ČVUT v Praze. Létá od roku 2011, od roku 2015 profesionálně. Aktuálně má na kontě 4000 hodin, převážně na letadlech Airbus A320 a A330. Kariéru začínal u českého národního dopravce, nyní je jeho základnou střední východ. Z malých letadel má zkušenosti s různými typy Cessna, Tecnam a Piper.

Picture of Petr Dvořák

Petr Dvořák

Petr je absolventem oboru meteorologie a klimatologie na katedře meteorologie a ochrany prostředí matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Do října 2018 působil jako meteorolog Odboru letecké meteorologie ČHMÚ. Má za sebou také praxi dispečera letecké dopravy ČSA, publikační a grafickou práci a instruktorskou činnost v paraglidingu. Přednáší meteorologii v leteckých školách, příležitostně se věnuje amatérskému létání. Publikoval 12 knih převážně o meteorologii.

Picture of Michal Lněnička

Michal Lněnička

Michala můžete mezi letadly potkávat od r. 2010. Již v průběhu studia na Katedře letecké dopravy ČVÚT zajišťoval chod stanoviště AFIS na Letišti Letňany a jako obchodní pilot létal přechodně také pro leteckou školu ve skotském Aberdeenu. Michal je schválený examinátor ÚCL pro zkoušky ICAO angličtiny. Momentálně pracuje jako inspektor ATM/ANS a stará se, aby byl vzdušný prostor pro létání bezpečný a funkční, nejen pro to velké - dopravní, ale i to naše malé sportovní létání. Ve volném čase dochází do leteckých škol učit nové nadějné piloty teorii PPL(A) nebo ATPL(A).

Picture of Vojtěch Míra

Vojtěch Míra

Od svých 15ti let přišel k letectví přes počítačové letecké simulátory. Offline i online tak nalétal přes tisíce hodin, až jeho virtuální láska vyústila v reálnou - pilotní průkaz PPL získal ve svých 17 letech. Létal převážně na letounech typu Cessna a Piper. V roce 2013 se rozhodl vzdát profesionální letecké kariéry a začal studovat medicínu. Na letectví ale nezanevřel – dlouhé roky během studia působil jako instruktor na zážitkových simulátorech letounů Cessna, Airbus i Boeing, učil teoretické předměty PPL a příležitostně létal s kamarády. Od roku 2019 pracuje jako anesteziolog. Jedním z jeho životních cílů je v blízké budoucnosti skloubit práci lékaře s prací ve vzduchu jako lékař na letecké záchranné službě.

Picture of Tomáš Pavlata

Tomáš Pavlata

Tomáš má zkušenosti jako dopravní pilot Boeing 737 z Českých aerolinií, kde začínal svoji kariéru, dále působil jako kapitán ve společnosti Travel servis a nyní létá ve společnosti RYANAIR. Celkový nálet cca 11 000 hodin.

Picture of Robert Skribuckij

Robert Skribuckij

Roberta je více slyšet než vidět – je ten "z druhé strany radia". Začínal v roce 2010 létat na letňanském letišti. Původně s cílem létat dopravní letadla, ale brigáda na AFISu ho přesvědčila zůstat s nohama pevně na zemi, i když výcvik ATPL již téměř celý dokončil. A tak je profesionálním dispečerem AFIS/Radio, který je v současnosti vedoucí leteckého provozu na letišti Praha Letňany. Mimo to pomáhá ostatním pilotům a leteckým školám s orientací v předpisech a letecké frazeologii. Ve volných chvílích se věnuje výuce VFR létání do zahraničí.

Picture of Marek Šudoma

Marek Šudoma

Marek Šudoma zahájil svou leteckou kariéru v roce 2012, kdy kromě výcviku začal studovat na ČVUT v Praze. Po dokončení bakalářského studia nastoupil do společnosti Travel Service, a.s., kde od roku 2016 létá jako druhý pilot na B737. Postupem času si doplnil inženýrské vzdělání a dnes pokračuje doktorským studiem zaměřeným na leteckou bezpečnost. Nezanevřel ovšem ani na „malé“ létání; před časem absolvoval instruktorský výcvik FI(A). Pro leteckou školu Aeroprague vyučoval ATPL teorii v předmětu Všeobecná navigace a vytvořil rovněž tuto publikaci zaměřenou na teoretickou přípravu budoucích držitelů PPL licencí v oblasti navigace. Kromě aktivního trávení volného času se s oblibou věnuje sebevzdělávání a nevylučuje, že by v budoucnu rád kombinoval leteckou praxi s prací v oblasti bezpečnosti.

Picture of Martina Boháčová

Martina Boháčová

Martina miluje letadla již od dětství. Jejím snem bylo vystudovat grafiku a tvorbu webů. Svojí zálibu později našla i ve fotografování. Projekt Učebnice pilota ONLINE tak propojil letectví a kreativní tvorbu. Ve volném čase sleduje aktuální dění kolem letadel a občas navštíví nějaké to muzeum. Potkat ji můžete i na agility s jejími psy. V disciplíně agility má za sebou celou řadu prestižních ocenění a cenných vítězství na domácí i mezinárodní úrovni. Martina stojí za sazbou Učebnice pilota ONLINE a jejímu převodu do podoby e-learningu. Díky její trpělivé a precizní práci mohl tento projekt spatřit světlo světa v podobě, v jaké ho právě vidíte.

Picture of David Vávra

David Vávra

David, obchodní pilot letounů, začal s létáním v roce 2007 v Praze Letňanech a první pilotní licenci vlastnil dříve než řidičský průkaz. Jako instruktor a safety pilot se specializuje na výuku zahraničních letů po Evropě, které létání dávají tu jedinečnou dimenzi a pocit svobody. Jeho vášní je vše kolem létání a předávat své zkušenosti z oblasti General Aviation dál jako letecký instruktor. David má za sebou bohatou pracovní praxi z prostředí leteckých škol, a proto mu problematika leteckého vzdělávání byla blízká, a věděl, že je potřeba konečně dát teoretické části leteckého výcviku studijní materiály, které odpovídají 21.století.

Picture of Adam Zuska

Adam Zuska

Adam je původně novinář, vystudoval žurnalistiku a mediální studia na Univerzitě Karlově a některé jeho články možná znáte z kmenového webu Aeroweb.cz, který nějaký čas vedl i jako šéfredaktor. Je držitelem licence PPL(A), absolvoval teoretické zkoušky ATPL a v současnosti vede IT team vývojářů portálu Aeroweb.cz a tohoto studijního portálu.

Picture of Vojtěch Novotný

Vojtěch Novotný

Vojta se po studiích na ČVUT FEL rozhodl věnovat naplno letectví a stál u zrodu portálu Aeroweb.cz, zážitkových projektů Pilotem na zkoušku, Letecké zážitky a letecké školy AeroPrague. Od roku 2006 brázdí vzduch na palubách letounů i ultralightů a moře coby velitel námořní plachetnice. V roce 2020 si vymyslel projekt nové učebnice pro piloty a je nesmírně rád, že po dvou letech intenzivní práce a díky skvělé spolupráci všech výše uvedených spolupracovníků, může nyní nová Online učebnice pro piloty a Online kurz teorie PPL/ULL začít sloužit vám - budoucím pilotům.